Czy możliwa jest regeneracja układu nerwowego?

Czy możliwa jest regeneracja układu nerwowego?

Tkanka nerwowa to jedna z najważniejszych struktur odpowiedzialnych za sterowanie naszym ciałem. Jej znaczenie w codziennym funkcjonowaniu jest tak ogromne, że istnieją nawet specjalnie modyfikacje w żywieniu i suplementacji wspierające pracę tego układu.

Układ nerwowy mówiąc ogólnie, możemy podzielić na dwa podzespoły, wśród których znajduje się somatyczny układ nerwowy odbierający bodźce ze środowiska i działające wedle naszej woli oraz autonomiczny układ nerwowy, który działa po części niezależnie od naszej woli i również odbiera bodźce ze  środowiska. Zespół tych podzespołów określa się mianem obwodowego układu nerwowego. Dieta i prowadzony styl życia silnie wpływają na kondycję tkanki nerwowej i jej działanie. Warto przyjrzeć się temu, jak dzięki odpowiednim modyfikacjom w życiu można wpłynąć na lepszą regenerację układu nerwowego.

Styl życia i jego wpływ na układ nerwowy

Jakość prowadzonego stylu życia silnie oddziałuje na kondycję układu nerwowego. Jego głównym zadaniem jest definiowanie różnego rodzaju bodźców ze środowiska i adekwatne przekazywanie dalszej informacji przez ciało.

Obecne czasy nie sprzyjają niestety prowadzeniu prawidłowej i należytej jakości stylu życia. Ciągłe życie w biegu i pogoń za licznymi obowiązkami sprawia, że nasz układ nerwowy ulega licznym przeciążeniom, a w skrajnych przypadkach nawet niszczeniu.

Pierwszym czynnikiem, który oddziałuje na zdrowie układu nerwowego, jest brak odpowiedniej ilości regeneracji. Poprzez regenerację rozumiemy przede wszystkim odpowiednią ilość i jakość snu wynoszącą około 7- 9 h. Gdy ten czynnik nie zostanie zrealizowany, mamy do czynienia z podwyższonym stężeniem kortyzolu, który wpływa na jakość połączeń nerwowych. Podobnie wpływa na to brak odpoczynku po pracy.

Kolejnym elementem negatywnie wpływającym na jakość połączeń nerwowych jest wysoko przetworzona dieta obfitująca w gotowe produkty i te typu fast-food. W takich produktach znajduje się duży udział prozapalnych kwasów tłuszczowych typu trans, które pogarszają komfort żołądkowo-jelitowy i zwiększają ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych.

Nie można także zapominać o pogorszonej jakości pożywienia, które często nie jest w stanie zrealizować niezbędnych potrzeb żywieniowych organizmu ludzkiego. Z uwagi na brak czasu, większość osób nie jest w stanie także zbilansować swojej diety, co w połączeniu z jakością żywności doprowadza do wielu niedoborów żywieniowych.

Ostatni podstawowy czynnik wpływający negatywnie na zdrowie układu nerwowego to nadmiar aktywności fizycznej. Dotyczy to głównie osób będących aktywnych fizycznie. Przeciążające jednostki treningowe, szczególnie odbywające się z przerzucaniem dużych ciężarów pochłania ogromne ilości glukozy, która jest składnikiem zasilającym tkankę nerwową. Sprawia to, że układ nerwowy staje się bardzo obciążony, a osoba ćwicząca musi poświęcić więcej dni na regenerację organizmu przed następnym treningiem.

Jak poprawić jakość stylu życia i zregenerować układ nerwowy?

W kwestii stylu życia nie można także zapominać o znaczeniu niektórych chorób, które mają wiele wspólnego ze stanami zapalnymi układu nerwowego. Jednakże te stany wymagają odpowiedniego podejścia diagnostycznego ze strony lekarza specjalisty i podjąć dalsze specjalistyczne leczenie.

Można jednak skutecznie wpływać na kontrolę jakości stylu życia. Dużo zależy od dyspozycji czasem i chęci podjęcia zmian, które w dłuższej perspektywie wpłyną na uodpornienie organizmu na wszelkiego rodzaju czynniki zapalne. Aby skutecznie poprawić zdrowie układu nerwowego, warto zainwestować trochę czasu w poprawę higieny snu. Wytwarzane wtedy hormony wzrostu są najważniejszymi elementami regenerującymi tkanki organizmu, w tym tkankę nerwową. W kontekście higieny snu - chodzi głównie na odpowiednio długie wywietrzenie sypialni, prześcielenie łóżka i ewentualne wyzbycie się bodźców stymulujących jak światło niebieskie, dźwięk samochodów i innych elementów otoczenia, które mogą rozpraszać. Wtedy można mówić o nieprzerwanym śnie, który dostarczy odpowiednią ilość czynników regenerujących układ nerwowy.

Dzięki odpowiedniej ilości snu wobec układu nerwowego uzyskujemy:

 • Witaminy z grupy B,
 • Witaminy A, D, E,
 • Przeciwutleniacze,
 • Minerały,
 • Adaptogeny.

Nie można także zapominać o właściwej regulacji natężenia aktywności fizycznej. Mierzmy siły na zamiary i miejmy świadomość tego, że zbyt regularne sesje treningowe i dźwiganie dużych obciążeń treningowych niekorzystnie wpływa na efektywność działania układu nerwowego.

Co się dzieje z układem nerwowym przy stanie zapalnym?

W momencie zaistnienia stanu zapalnego układ nerwowy jest jedną z tkanek, które najbardziej cierpią na takiej niepoprawnej praktyce stylu życia u danej osoby. Następuje wtedy zbyt duża ekspresja kortyzolu, który w nadmiarze powoduje dewastację w organizmie.

Czynniki prozapalne jak nadmierne stężenie kortyzolu i cytokin stanu zapalnego pogarszają jakość połączeń nerwowych, sprawiając, że nie potrafimy skutecznie się skupić, realizować zadania i czujemy się stale zmęczeni. Duże natężenie stresu sprawia również, że w naszych jelitach nie następuje odpowiednia synteza neurotransmiterów, co wpływa negatywnie na jakość dostarczanych do mózgu sygnałów z otoczenia. To sprawia, że czujemy efekt tzw. mgły mózgowej (brain fog). Pogarsza się samopoczucie i jakość życia. Człowiek również zatraca możliwość skupienia się i kształtowania funkcji kognitywnych. W skrajnie złych przypadkach może dojść do rozwoju chorób neurodegeneracyjnych powodujących uszkodzenia neuronów, co niestety jest skutkiem trwałym i bardzo niebezpiecznym dla życia.

Czy suplementacja może pomóc w regeneracji układu nerwowego?

W obecnych czasach człowiek zaczyna coraz częściej poszukiwać informacji na temat alternatywnych i naturalnych metod wspomagania swojego organizmu. Dzięki temu stale rośnie zainteresowanie rynkiem suplementacyjnym, który zawiera produkty, okazuje się bardzo pomocne w przypadku wielu stanów zapalnych. Nie inaczej jest w przypadku regeneracji układu nerwowego, gdzie można znaleźć składniki diety, które w wyższych stężeniach działają prozdrowotnie na jakość i profilaktykę tkanki nerwowej. Głównym elementem różniącym suplement od żywności jest w tym przypadku dawka danej substancji, która w wyższych stężeniach jest w stanie dostarczyć korzystny efekt prozdrowotny na organizm gospodarza.

Wśród substancji zalecanych przy chęci regeneracji układu nerwowego zaleca się:

 • Kwasy tłuszczowe Omega-3,
 • Witaminy z grupy B,
 • Przeciwutleniacze i niektóre minerały,
 • Zioła z grupy adaptogenów.

Kwasy tłuszczowe Omega-3 to preparat wzmacniający, który warto rozważyć w ramach uzupełnienia. Omega-3 wpływają na redukcję stanu zapalnego i miana cytokin prozapalnych. Wpływają na poprawę struktury tkanki nerwowej i ochraniają neurony przed negatywnymi skutkami różnego rodzaju czynników środowiskowych.

Jednym z najważniejszych elementów, jakie należy obowiązkowo wprowadzić przy regeneracji układu nerwowego, są witaminy z grupy B. Stanowią one rolę kofaktorów różnego rodzaju reakcji enzymatycznych, prowadzących do wytwarzania energii w procesie oddychania komórkowego. Ten proces jest NIEZBĘDNY w zasilania i pracy układu nerwowego. Ogromna ilość mitochondriów (organelli odpowiedzialnych za proces oddychania komórkowego) zgromadzona jest w tkance nerwowej, co tylko świadczy o tym, jak ważna jest rola witamin z grupy B w codziennym funkcjonowaniu układu nerwowego. Wiele z tych witamin wpływa również na syntezę kluczowych neurotransmiterów, odpowiedzialnych za sprawne przekazywanie sygnałów nerwowych w obrębie całego ciała. Duża część witamin z grupy B jest także przeciwutleniaczami, czyli związkami odpowiedzialnymi za zmiatanie wolnych rodników z organizmu człowieka i obniżanie natężenia stanu zapalnego.

Nie można także zapominać o adaptogenach, czyli ziołach i wysokim potencjale do adaptacji organizmu do czynników środowiskowych. Dzięki nim organizm ludzki jest w stanie skuteczniej radzić sobie z sytuacjami stresowymi, a ich wpływ na regulację pracy układu hormonalnego i nerwowego jest udowodniony naukowo. Adaptogeny obniżają nadmierne stężenie kortyzolu oraz sprzyjają tworzeniu się nowych połączeń nerwowych. Dzieje się tak za pośrednictwem stymulacji czynników neurotroficznych, jak BDNF oraz NGF, czyli kolejno neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego oraz czynniku wzrostu nerwów. Wpływają one na rozwój sieci neuronów i nowych połączeń między nimi, co sprzyja nie tylko regeneracji układu nerwowego i zmniejszeniu stanu zapalnego w tkance nerwowej, ale też podniesieniu jakości zdolności kognitywnych.

Wśród polecanych adaptogenów i innych składników korzystnie wpływających na zdrowie układu nerwowego, poleca się suplementować:

 • Grzyby witalne (Cordyceps, Lion’s Mane i inne),
 • Ekstrakt z liści zielonej herbaty z L-teaniną,
 • Shilajit Mumio,
 • Ekstrakt z Bocopa Monnieri.

NeuroBest, czyli szansa na regenerację układu nerwowego

Omawiane wyżej składniki to kluczowe związki korzystnie działające na profilaktykę i regenerację układu nerwowego. Regularne ich stosowanie przyczyni się do poprawy samopoczucia, kondycji i sprawniejszego funkcjonowania na co dzień bez obaw o problemy związane z układem nerwowym.
NeuroBest to odpowiedź na problemy zdrowotne osób cierpiących na zaburzenia układu nerwowego. Dzięki puli składników odżywczych znajdujących się w suplemencie NeuroBest masz pewność, że efekty prozdrowotne w Twoim układzie nerwowym pojawią się szybko i dostarczą tego, czego Ci potrzeba, czyli:

 • Witamin z grupy B (w tym witaminy B2, B6, B9 oraz B12),
 • Ekstraktów z grzybów witalnych oraz adaptogenów.

Warto z tego miejsca odwiedzić i zajrzeć do oferty sklepu BestLAB i przekonać się, że nie trzeba suplementować miliona kapsułek dziennie, aby doświadczyć korzyści zdrowotnych, szczególnie w układzie nerwowym, który jest jednym z najważniejszych układów sterujących zdrowiem człowieka.

NeuroBest

Źródła
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3258094/
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27836526/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4461979/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23510212/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5874985/
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6864366/
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6836118/
8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31490017/
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3296184/
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3746283/

Promocje
BestBiotic - zestaw 3 szt.
BestBiotic - zestaw 3 szt.

339,00 zł

Cena regularna: 357,00 zł

Najniższa cena: 305,10 zł
Best EyeShield
Best EyeShield

107,10 zł

Cena regularna: 119,00 zł

Najniższa cena: 119,00 zł
szt.
Best EyeShield - zestaw 3 szt.
Best EyeShield - zestaw 3 szt.

305,10 zł

Cena regularna: 339,00 zł

Najniższa cena: 339,00 zł
szt.
BestOne - zestaw 3 szt.
BestOne - zestaw 3 szt.

309,00 zł

Cena regularna: 327,00 zł

Najniższa cena: 262,65 zł
szt.
Best Vitamin C - zestaw 3 szt.
Best Vitamin C - zestaw 3 szt.

309,00 zł

Cena regularna: 327,00 zł

Najniższa cena: 278,10 zł
szt.
VitaMinBest - zestaw 3 szt.
VitaMinBest - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
BestBody - zestaw 3 szt.
BestBody - zestaw 3 szt.

339,00 zł

Cena regularna: 357,00 zł

Najniższa cena: 288,15 zł
szt.
InsuBest - zestaw 3 szt.
InsuBest - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
All The Best
All The Best

399,00 zł

Cena regularna: 417,00 zł

Najniższa cena: 339,15 zł
szt.
ImmuBest- zestaw 3 szt.
ImmuBest- zestaw 3 szt.

399,00 zł

Cena regularna: 417,00 zł

Najniższa cena: 339,15 zł
szt.
BestProtect - zestaw 3 szt.
BestProtect - zestaw 3 szt.

289,00 zł

Cena regularna: 297,00 zł

Najniższa cena: 245,65 zł
szt.
NeuroBest PRO - zestaw 3 szt.
NeuroBest PRO - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
Nowości
InsuBest - zestaw 3 szt.
InsuBest - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
InsuBest
InsuBest

129,00 zł

szt.
100%bezpieczne zakupy
darmowa dostawaod 250 zł
14 dnina zwrot
wysyłka w 24H(dni robocze)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium