Czym jest spermidyna i jakie ma właściwości?

Spermidyna. Co to jest? Działanie i właściwości.

Spermidyna jest substancją naturalnie występującą w komórkach ludzkiego organizmu oraz w świecie roślin. Związek ten należy do grupy poliamin, wykazuje działanie antyoksydacyjne i anti-aging.

Obecnie badania koncentrują się na efekcie wydłużenia życia organizmu ludzkiego ze strony spermidyny, poprawie wyglądu skóry i jej jakości, a także wydajnej pracy mitochondriów w zakresie oddychania komórkowego. Czym jest spermidyna i jakie posiada właściwości?

Co to jest spermidyna?

Spermidyna jest związkiem chemicznym, należącym do grupy poliamin. Naturalnie znajduje się ona w środowisku komórkowym, w obrębie mitochondriów, wakuoli, jądrze komórkowym i jąderku. Spermidyna posiada 3 grupy aminowe, które odpowiadają za kształtowanie właściwości zdrowotnych. 

Spermidyna znajduje się naturalnie w ludzkiej spermie, jako przezroczysta substancja ejakulatu. Znajduje się ona także w żywności, konkretniej w kiełkach pszenicy, warzywach kapustnych, amarantusie, grzybach, soi, produktach pełnoziarnistych i niektórych roślinach strączkowych.

Właściwości i działanie spermidyny

Ze spermidyną, spokrewnione są inne poliaminy, jak putrescyna oraz spermina. Główna właściwość spermidyny polega na utrzymaniu efektu długowieczności i ograniczenia efektu starzenia się. Efekt ten polega głównie ochronie DNA komórek oraz DNA plemników. W efekcie działania tego składnika, następuje ograniczenie aktywności wolnych rodników, co dodatkowo wywołuje korzystny wpływ na organizm i utrzymanie długiego zdrowia.

Najważniejszą jednak rolą spermidyny jest jej wpływ na autofagię mitochondriów.

Spermidyna a autofagia mitochondriów

Mitochondria to małe organella komórkowe, których głównym zadaniem jest wytwarzanie cząstki energetycznej dla organizmu ludzkiego w postaci ATP, czyli adenozynotrójfosforanu. Obecność tego związku przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. W związku z tym, jak ważna jest rola mitochondriów, powstały liczne preparaty wspierające zdrowie tych organelli, a jednocześnie wpływające na proces ich recyklingu. Recykling mitochondriów jest ważnym elementem ich metabolizmu, który wpływa na usuwanie wadliwych mitochondriów, uszkodzonych w wyniku aktywności wolnych rodników i stanu zapalnego.

Uszkodzone mitochondria nie są w stanie efektywnie produkować energii, stąd też w obecności takich związków, jak spermidyna, są one dezaktywowane i podlegają wspomnianemu recyklingowi. Dzięki zamianie wadliwych mitochondriów na nowe, sprawnie działające, możliwy jest do uzyskania prawidłowy i sprawny proces pozyskiwania energii przez organizm.

Spermidyna wywołuje efekt anti-aging

Drugą ważną właściwością spermidyny, jest jej efekt odmładzający. Dzieje się tak dzięki zdolności spermidyny do redukcji miana cytokin prozapalnych. Stan zapalny jest czynnikiem uszkadzającym nie tylko DNA, ale także struktury kolagenowe i inne elementy wpływające na prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych i nie tylko. Suplementacja spermidyną przyczynia się do zmniejszenia miana cytokin prozapalnych i regeneracji uszkodzonych struktur. Warto mieć na uwadze to, że zdolność organizmu do produkcji spermidyny, zanika wraz z czasem, co potęguje ryzyko chorób cywilizacyjnych u osób starszych.

Spermidyna i jej właściwości wspierające funkcje kognitywne

Ważnym elementem w utrzymaniu dobrego zdrowia jest dbałość o regenerację układu nerwowego. Jego aktywność związana jest z funkcjami kognitywnymi, które są wspierane, dzięki suplementacji spermidyny m.in z ekstraktu z kiełków pszenicy. Związek ten ogranicza niszczycielską działalność cytokin prozapalnych, poprawia mikrokrążenie mózgowe i pozwala na efektywny proces tworzenia nowych połączeń nerwowych i tworzenia nowych komórek nerwowych.

Spermidyna a infekcje wirusowe

Następnym korzystnym efektem działania spermidyny, jest jej zdolność do łagodzenia infekcji wirusowych. Aktywność wirusów, związana jest z hamowaniem procesu autofagii mitochondriów i ich dalszym uszkodzeniem w wyniku stresu oksydacyjnego. Podawanie takim osobom spermidyny, przyczynia się do znacznego łagodzenia objawów infekcji oraz przyspieszenia wyleczenia z tego stanu.

Spermidyna reguluje gospodarkę hormonalną u kobiet i mężczyzn

Kolejną właściwością spermidyny, jest jej wsparcie w zakresie regulacji hormonalnej. Spermidyna w postaci ekstraktu z kiełków pszenicy, pozwala na obniżenie nadmiernej ilości kortyzolu, czyli hormonu, który w nadmiarze powoduje zaburzenia hormonalne. Dzięki temu, możliwe jest przywrócenie właściwych stężeń hormonów steroidowych, jak testosteron u mężczyzn, estradiol u kobiet oraz progesteronu u obu płci. Dzięki tej właściwości, możliwe jest również podniesienie libido i korzystny wpływ na płodność.

Z uwagi na korzystny wpływ spermidyny na działalność mitochondriów, warto zwrócić uwagę na inne układy, które posiadają duże ilości mitochondriów. Oznacza to, że suplementacja spermidyną może korzystnie wpływać na pracę:

 • nerek,
 • wątroby,
 • skóry,
 • jelit,
 • nadnerczy,
 • serca,
 • płuc,
 • aparatu ruchu.

Dawkowanie spermidyny i kiedy działa ona najlepiej?

W celu uzyskania jak największych korzyści zdrowotnych, należy stosować się do rekomendowanego dawkowania spermidyny. Jest to wartość 1 mg dziennie, co przeważnie znajduje się w 100 mg ekstraktu z kiełków pszenicy.

Spermidyna powinna być łączona z innymi składnikami aktywnymi, które działają korzystnie na metabolizm mitochondrialny. Wśród substancji, które korzystnie wpływają na zdrowie mitochondriów i działają synergistycznie ze spermidyną, wyróżnia się:

 • koenzym Q10,
 • magnez,
 • N-acetylo L-karnitynę,
 • PQQ (pirolochinolinochinon).

Powyższe substancje znajdują się w suplemencie BestLife. Jest to preparat, który dedykowany jest pod profilaktykę w zakresie minimalizacji stanu zapalnego. BestLife to suplement diety, który zapobiega uszkodzeniom DNA, działa profilaktycznie wobec problemów metabolicznych i dodaje energii do działania. Obecność pozostałych substancji, korzystnie wpływa na samopoczucie i wydolność fizyczną.

Co ważne, spermidyna w badaniach nie wykazywała skutków ubocznych.

Spermidyna – podsumowanie

Spermidyna jest naturalnie występującym związkiem w produktach spożywczych oraz w ludzkiej spermie. Okazuje się, że substancja ta, wywołuje wiele korzyści zdrowotnych, na czele z usprawnieniem pracy mitochondriów i usuwaniem tych, które okazują się być wadliwe. Ponadto spermidyna posiada silne właściwości antyoksydacyjne, co jest niezwykle istotne przy walce z nadmierną ilością cytokin prozapalnych. 

Spermidyna nie wykazuje co prawda widocznych skutków ubocznych. Dawkowanie dzienne spermidyny powinno oscylować w granicach 1 mg dziennie. Taką dawkę obejmuje nasz kompleksowy preparat BestLife, dedykowany dla osób, które chciałyby wesprzeć swoje zdrowie na poziomie mitochondrialnym.

 

 

Źródła

 1. Madeo F, Bauer MA, Carmona-Gutierrez D, Kroemer G. Spermidine: a physiological autophagy inducer acting as an anti-aging vitamin in humans? Autophagy. 2019 Jan;15(1):165-168. 
 2. Madeo F, Carmona-Gutierrez D, Kepp O, Kroemer G. Spermidine delays aging in humans. Aging (Albany NY). 2018 Aug 6;10(8):2209-2211. 
 3. Francesca Mocci,Aatto Laaksonen,Leon Engelbrecht,Tudor Vasiliu,Sergiy Perepelytsya,DNA-Polyamine Interactions: Insight from Molecular Dynamics Simulations on the Sequence-Specific Binding of Spermidine3+, Soft Matter Systems for Biomedical Applications, (163-192).
 4. Wirth, M., Schwarz, C., Benson, G. et al. Effects of spermidine supplementation on cognition and biomarkers in older adults with subjective cognitive decline (SmartAge)—study protocol for a randomized controlled trial. Alz Res Therapy 11, 36 (2019).
 5. Stefan Kiechl, Raimund Pechlaner, Peter Willeit, Marlene Notdurfter, Bernhard Paulweber, Karin Willeit, Philipp Werner, Christoph Ruckenstuhl, Bernhard Iglseder, Siegfried Weger, Barbara Mairhofer, Markus Gartner, Ludmilla Kedenko, Monika Chmelikova, Slaven Stekovic, Hermann Stuppner, Friedrich Oberhollenzer, Guido Kroemer, Manuel Mayr, Tobias Eisenberg, Herbert Tilg, Frank Madeo, Johann Willeit, Higher spermidine intake is linked to lower mortality: a prospective population-based study, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 108, Issue 2, August 2018, Pages 371–380.
 6. Karacay, C., Prietl, B., Harer, C. et al. The effect of spermidine on autoimmunity and beta cell function in NOD mice. Sci Rep 12, 4502 (2022).
Promocje
InsuBest - zestaw 3 szt.
InsuBest - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
BestBody - zestaw 3 szt.
BestBody - zestaw 3 szt.

339,00 zł

Cena regularna: 357,00 zł

Najniższa cena: 288,15 zł
szt.
BestBiotic - zestaw 3 szt.
BestBiotic - zestaw 3 szt.

339,00 zł

Cena regularna: 357,00 zł

Najniższa cena: 305,10 zł
szt.
BestLife - zestaw 3 szt.
BestLife - zestaw 3 szt.

509,00 zł

Cena regularna: 537,00 zł

Najniższa cena: 432,65 zł
szt.
All The Best
All The Best

399,00 zł

Cena regularna: 417,00 zł

Najniższa cena: 339,15 zł
szt.
NeuroBest PRO - zestaw 3 szt.
NeuroBest PRO - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
BestNAC - zestaw 3 szt.
BestNAC - zestaw 3 szt.

289,00 zł

Cena regularna: 297,00 zł

Najniższa cena: 260,10 zł
szt.
VitaMinBest - zestaw 3 szt.
VitaMinBest - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
Best Vitamin D3 - zestaw 3 szt.
Best Vitamin D3 - zestaw 3 szt.

225,00 zł

Cena regularna: 237,00 zł

Najniższa cena: 191,25 zł
szt.
BestProtect - zestaw 3 szt.
BestProtect - zestaw 3 szt.

289,00 zł

Cena regularna: 297,00 zł

Najniższa cena: 245,65 zł
szt.
BestOne - zestaw 3 szt.
BestOne - zestaw 3 szt.

309,00 zł

Cena regularna: 327,00 zł

Najniższa cena: 262,65 zł
szt.
Best Vitamin C - zestaw 3 szt.
Best Vitamin C - zestaw 3 szt.

309,00 zł

Cena regularna: 327,00 zł

Najniższa cena: 278,10 zł
szt.
Nowości
InsuBest - zestaw 3 szt.
InsuBest - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
InsuBest
InsuBest

129,00 zł

szt.
100%bezpieczne zakupy
darmowa dostawaod 250 zł
14 dnina zwrot
wysyłka w 24H(dni robocze)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium