Jaki probiotyk jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę wybierając probiotyk?

Jaki probiotyk jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę wybierając probiotyk?

Chęć poprawy zdrowia i samopoczucia jest obecnie realizowana na wiele sposobów. Niektórzy stosują specjalistyczne suplementy diety wspomagające codzienną rutynę, inni bazują głównie na zmianie systemu odżywiania, kolejne osoby natomiast, próbują swoich sił w ramach aktywności fizycznej. Tak naprawdę każda z tych metod jest skuteczna i posiada swoje zalety. Dlaczego zatem nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Innymi słowy, warto rozważyć kompleksowe zmodyfikowanie swojego stylu życia poprzez wprowadzenie odpowiedniej diety, dedykowanej suplementacji diety, a także odpowiednio dostosowanej do siebie aktywności fizycznej. Warto jednak pamiętać, że zdrowie zaczyna się w jelitach. Oznacza to, że wśród preparatów suplementacyjnych, warto zwrócić szczególną uwagę na probiotyki. Dowiedz się więcej na temat działania probiotyków oraz na co zwrócić uwagę wybierając najlepszy dla siebie probiotyk?

Jak działają probiotyki na organizm i dlaczego są nam potrzebne?

Flora bakteryjna przewodu pokarmowego jest kluczowym elementem odpowiadającym za utrzymanie homeostazy w przewodzie pokarmowym. Homeostaza odnosi się do prawidłowości zachodzenia poszczególnych procesów w danym środowisku. Bakterie jelitowe wpływają na poprawę procesów trawienia pokarmów, usprawnienie wchłaniania poszczególnych składników z diety, pomagają regenerować przewód pokarmowy, dzięki odżywieniu jego śluzówki poprzez wydzielanie SCFA (Short Chain Fatty Acids). 

Te naturalnie występujące mikroorganizmy, odpowiadają także za produkcję neuroprzekaźników, wytwarzanie witamin, regulację motoryki przewodu pokarmowego oraz wzmocnienie odporności i zmniejszenie ryzyka rozwoju wielu zaburzeń oraz chorób. Oznacza to, że obecność i jakość mikroflory bakteryjnej odgrywa ogromne znaczenie w kontekście utrzymania dobrego zdrowia i nienagannego samopoczucia.

Jak w tym wszystkim odnajdują się probiotyki? Warto na początku wspomnieć, że są to głównie specjalistyczne preparaty suplementacyjne, które zawierają określoną ilość bakterii probiotycznych, które wywołują na organizm gospodarza efekty zdrowotne. Probiotyki można także znaleźć w żywności, głównie w produktach fermentowanych, natomiast ilość żywych kultur bakterii probiotycznych w tych produktach nie jest na tyle duża, aby wywołać mocno zauważalne korzyści zdrowotne. Warto w tym przypadku sięgnąć po wyselekcjonowane probiotyki.

Jaki probiotyk jest najlepszy?

Następnym krokiem w praktykowaniu zdrowych zasad odnoszących się do utrzymania zdrowia układu pokarmowego, jest wybór odpowiedniego preparatu pod swoje wymagania. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które oferują odmienne właściwości prozdrowotne. Warto zdać sobie sprawę z tego, że działanie probiotyków jest szczepozależne. Oznacza to, że każdy gatunek i szczep bakterii wywołuje charakterystyczne efekty zdrowotne wobec danej przypadłości/problemu. 

Adekwatnie do tej informacji, probiotyki występujące na rynku dzieli na preparaty monoszczepowe oraz wieloszczepowe. Probiotyki monoszczepowe charakteryzują się obecnością pojedynczego szczepu bakteryjnego w preparacie, natomiast probiotyki wieloszczepowe - większą ilością gatunków i szczepów bakteryjnych użytych w probiotyku. W przypadku chęci poprawy profilaktyki zdrowotnej, lepszym wyborem będzie probiotyk wieloszczepowy, który korzystnie wpływa na więcej problemów, z jakimi zmaga się dana osoba. Jeśli jednak problem jest dokładnie określony, można również użyć probiotyki monoszczepowego, który w niektórych przypadkach może być pewniejszym rozwiązaniem.

Najlepszy probiotyk to taki, który jest dopasowany pod problemy, z jakimi aktualnie zmaga się dana osoba. Jeśli posiada się wątpliwości w zakresie doboru odpowiedniego preparatu, można skorzystać z pomocy gastrologa lub dietetyka klinicznego.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze probiotyku?

Z uwagi na więcej możliwości wsparcia profilaktyki zdrowotnej ze strony probiotyków wieloszczepowych, warto się tymi właśnie produktami zainteresować w pierwszej kolejności. Z drugiej strony, należy jednak zwrócić uwagę na poszczególne elementy, które charakteryzują najlepszy probiotyk.

Elementy wyróżniające dobry probiotyk:

  • Ochrona komórek bakteryjnych - przemiany technologiczne prowadzące do zabezpieczenia komórek bakteryjnych probiotyku, odgrywają bardzo ważną rolę w przeżywalności tych mikroorganizmów, co wpływa na odczuwalne efekty ze strony probiotyku. Niestety większość preparatów rynkowych nie jest w stanie zapewnić skutecznej ochrony przed systemem enzymatycznym naszego organizmu, przez co probiotyki mogą wykazywać mniejszą skuteczność.
  • Ilość użytych komórek bakteryjnych w pojedynczej kapsułce - ten czynnik wpływa na to, jak szybko można wpłynąć na korzystnie zmiany w składzie i jakości naszej mikroflory bakteryjnej. Im mniej bakterii jest użytych w danym probiotyku, tym mniejszy efekt zdrowotny on wykazuje i na odwrót.
  • Obecność bakterii ludzkiego pochodzenia - szczepy bakteryjne, które mają wywołać efekt zdrowotny na ludzki organizm, powinny pochodzić również od człowieka. Bakterie jelitowe pozyskane od zdrowego dawcy, mogą zostać powielone do dobrych jakościowo preparatów, przez co wywołują one zdecydowanie silniejszy i szybciej zauważalny efekt zdrowotny. 
  • Jakość użytych bakterii - niektóre probiotyki dostępne na rynku, nie posiadają dokładnego opisu gatunku i szczepu, co niestety zmniejsza wiarygodność takiego preparatu probiotycznego. Dobry jakościowo probiotyk, powinien na etykiecie uwzględniać dokładny opis danego gatunku bakterii.

Jaki probiotyk warto wybrać?

Bazując na wyżej wymienionych informacjach, można samodzielnie przystąpić do odnalezienia idealnego preparatu pod swoje wymagania i na poprawę profilaktyki zdrowotnej.

W zakresie dostępnych na naszym rynku preparatów, zdecydowanie warto zainteresować się probiotykami wieloszczepowymi, które są dobrze przebadane i znajdują potwierdzenie tego w badaniach naukowych. Ponadto, szczepy bakteryjne użyte w dobrym jakościowo probiotyku, powinny być dokładnie opisane, aby móc poznać dokładne właściwości zdrowotne takiego produktu.

Idealnym przykładem dobrego jakościowo probiotyku, jest preparat BestBiotic

BestBiotic to przede wszystkim preparat, który jedyny na rynku oferuje technologię zapewniającą podwójną ochronę komórek bakteryjnych w postaci technologii mikrokapsułkowania i kapsułek DR Caps. Te technologie sprawiają, że zawartość kapsułki BestBiotic, jest w stanie bezproblemowo dostać się do światła jelita grubego, gdzie ulega sprawnemu rozproszeniu i dalszej kolonizacji. Oznacza to, że kapsułka preparatu BestBiotic nie ulega przedwczesnemu rozpuszczeniu w wyniku działalności soku żołądkowego i enzymów.

Ponadto, BestBiotic zapewnia obecność dobrze przebadanych i dokładnie opisanych szczepów bakteryjnych, co zwiększa nie tylko jego wiarygodność, ale również umożliwia dokładne poznanie właściwości szczepów bakteryjnych użytych w tym preparacie. 

Wśród użytych szczepów bakteryjnych, w BestBiotic znajduje się m.in. najlepiej przebadany szczep bakteryjny - Lactobacillus rhamnosus GG, który posiada szerokie działanie prozdrowotne na organizm osoby dorosłej oraz dzieci. Całkowita zawartość bakterii w 1 kapsułce wynosi 30 mld szczepów bakteryjnych, co idealnie wkomponowuje się w codzienne wymagania organizmu względem dostarczanych kultur bakterii probiotycznych. Jednakże w BestBiotic, obecny jest również naddatek użytych bakterii w ilości 20%. Oznacza to, że jeśli w przypadku nadmiernej działalności soków trawiennych ulegnie zniszczeniu część bakterii, pozostała ich ilość wliczając naddatek, zostanie dostarczona bezpiecznie do światła jelita, co także pozwoli na skuteczną kolonizację flory bakteryjnej i wywołanie korzyści zdrowotnych. 

Bakterie w probiotyku BestBiotic są szczepami ludzkiego pochodzenia, co dodatkowo poprawia skuteczność preparatu. Na uwagę zasługuje także fakt, że w preparacie nie został użyty prebiotyk, czyli substancja stanowiąca pożywkę dla bakterii probiotycznych. Działanie takie jest celowe w trosce o zdrowie organizmu. Okazuje się, że w świetle codziennych problemów, wiele osób odczuwa dyskomfort żołądkowo-jelitowy przy użyciu prebiotyków, stąd też, aby uwolnić od tego uczucia i jednocześnie wywołać korzyści zdrowotne, BestBiotic nie posiada tej substancji drażniącej dla wrażliwego układu pokarmowego.

Podsumowanie

Wybór skutecznego probiotyku jest zależny od wielu czynników. Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, że przewód pokarmowy i flora bakteryjna, potrzebują regularnego dostarczania bakterii probiotycznych, aby utrzymać homeostazę w tej tkance, która wpływa w dalszych etapach na codzienne funkcjonowanie organizmu. Po modyfikacjach dietetycznych i w stylu życia, warto zainteresować się doborem odpowiedniego dla siebie probiotyku. W zakresie profilaktyki zdrowotnej, lepiej będą sprawdzały się probiotyki wieloszczepowe, które posiadają bardziej zauważalny i korzystny wpływ na ludzki organizm. Warto przy wyborze dobrego preparatu kierować się pewnymi elementami, które taki preparat charakteryzują. W zakresie działania profilaktycznego z dobrze przebadanymi szczepami bakteryjnymi, jednym z najlepszych wyborów jest probiotyk BestBiotic od BestLab.

Bibliografia

  1. Segers ME, Lebeer S. Towards a better understanding of Lactobacillus rhamnosus GG--host interactions. Microb Cell Fact. 2014 Aug 29;13 Suppl 1(Suppl 1):S7. 
  2. Kechagia M, Basoulis D, Konstantopoulou S, Dimitriadi D, Gyftopoulou K, Skarmoutsou N, Fakiri EM. Health benefits of probiotics: a review. ISRN Nutr. 2013 Jan 2;2013:481651. 
  3. Ciorba MA. A gastroenterologist's guide to probiotics. Clin Gastroenterol Hepatol. 2012 Sep;10(9):960-8.
  4. Sniffen JC, McFarland LV, Evans CT, Goldstein EJC. Choosing an appropriate probiotic product for your patient: An evidence-based practical guide. PLoS One. 2018 Dec 26;13(12):e0209205.
  5. Behnsen J, Deriu E, Sassone-Corsi M, Raffatellu M. Probiotics: properties, examples, and specific applications. Cold Spring Harb Perspect Med. 2013 Mar 1;3(3):a010074. 

 

Promocje
BestBiotic - zestaw 3 szt.
BestBiotic - zestaw 3 szt.

339,00 zł

Cena regularna: 357,00 zł

Najniższa cena: 305,10 zł
szt.
BestLife - zestaw 3 szt.
BestLife - zestaw 3 szt.

509,00 zł

Cena regularna: 537,00 zł

Najniższa cena: 432,65 zł
szt.
ImmuBest- zestaw 3 szt.
ImmuBest- zestaw 3 szt.

409,00 zł

Cena regularna: 417,00 zł

Najniższa cena: 347,65 zł
szt.
BestOne - zestaw 3 szt.
BestOne - zestaw 3 szt.

309,00 zł

Cena regularna: 327,00 zł

Najniższa cena: 262,65 zł
szt.
BestNAC - zestaw 3 szt.
BestNAC - zestaw 3 szt.

289,00 zł

Cena regularna: 297,00 zł

Najniższa cena: 260,10 zł
szt.
BestBody - zestaw 3 szt.
BestBody - zestaw 3 szt.

339,00 zł

Cena regularna: 357,00 zł

Najniższa cena: 288,15 zł
szt.
BestElectrolytes - zestaw 3 szt.
BestElectrolytes - zestaw 3 szt.

429,00 zł

Cena regularna: 447,00 zł

Najniższa cena: 447,00 zł
szt.
NeuroBest PRO - zestaw 3 szt.
NeuroBest PRO - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
All The Best
All The Best

399,00 zł

Cena regularna: 417,00 zł

Najniższa cena: 339,15 zł
szt.
Best Vitamin D3 - zestaw 3 szt.
Best Vitamin D3 - zestaw 3 szt.

225,00 zł

Cena regularna: 237,00 zł

Najniższa cena: 191,25 zł
szt.
VitaMinBest  - zestaw 3 szt.
VitaMinBest - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
BestProtect - zestaw 3 szt.
BestProtect - zestaw 3 szt.

289,00 zł

Cena regularna: 297,00 zł

Najniższa cena: 245,65 zł
szt.
Nowości
InsuBest - zestaw 3 szt.
InsuBest - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
InsuBest
InsuBest

129,00 zł

szt.
100%bezpieczne zakupy
darmowa dostawaod 250 zł
14 dnina zwrot
wysyłka w 24H(dni robocze)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium