Koenzym Q10 - działanie, właściwości i na co pomaga?

Koenzym Q10 - działanie, właściwości i na co pomaga?

Organizm ludzki to bardzo skomplikowana struktura, która potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania poszczególnych składników aktywnych, uczestniczących w procesie pozyskiwania energii.

Za ten proces odpowiadają małe organella, czyli mitochondria, gdzie przebiega proces oddychania komórkowego. W wyniku tego procesu powstaje ATP, czyli adenozynotrójfosforan będący podstawową cząstką energetyczną - bez niej, nasz organizm nie może funkcjonować. Jednym z najważniejszych składników w tym procesie jest koenzym Q10. To właśnie dzięki koenzymowi Q10, w wewnętrznej błonie mitochondrialnej mogą zachodzić procesy prowadzące do wytwarzania energii przez organizm, która pozyskiwana jest z pożywienia. Jak działa koenzym Q10, jakie są jego właściwości i kiedy pomaga? Odpowiedź na te pytania odnajdziesz w niniejszym artykule.

Czym jest koenzym Q10?

Ubichinon, czyli koenzym Q10, jest naturalnie występującym w organizmie związkiem, który odgrywa kluczową rolę w transporcie elektronów i wytwarzaniu energii przez organizm ludzki. Koenzym Q10 znajduje się praktycznie w każdej tkance naszego organizmu, co tylko świadczy o wielkim znaczeniu tego składnika. Oznacza to również, że większość układów tkankowych organizmu ludzkiego potrzebuje syntezy ATP do prawidłowego funkcjonowania.

Oprócz błony mitochondrialnej, ubichinon, inaczej zwany także ubidekanonem, występuje w innych częściach środowiska komórkowego. Najczęściej są to peroksysomy, aparat Golgiego, lizosomy, peroksysomy i retikulum endoplazmatyczne.

W strukturach tych, ubichinon stanowi czynnik stabilizujący i ochraniający przed szkodliwymi czynnikami zapalnymi, np. w postaci cytokin prozapalnych. Innymi słowy, koenzym Q10 to związek, który nie tylko bierze udział w wytwarzaniu energii, ale także świadczy różnego rodzaju funkcje wspierające organizm na wielu płaszczyznach.

Koenzym Q10 występuje naturalnie w organizmie i jest przez niego wytwarzany. Pozyskiwany jest zatem w sposób endogenny. Nie oznacza to jednak, że nie musimy go dostarczać z pożywieniem lub odpowiednią suplementacją diety. Okazuje się, że nierzadko mogą pojawiać się niedobory tego składnika, co często spowodowane jest stanami zapalnymi, towarzyszącymi w przebiegu prowadzonego stylu życia.

Źródła spożywcze koenzymu Q10:

 • podroby,
 • szpinak i inne warzywa liściaste,
 • warzywa kapustne,
 • oleje roślinne tłoczone na zimno,
 • tłuste ryby morskie,
 • produkty nisko przetworzone, jak kasze i produkty pełnoziarniste.


Koenzym Q10 - właściwości i działanie

Ubichinon jest składnikiem odpowiadającym za wytwarzanie energii w organizmie. Dzięki tej głównej właściwości, wiele tkanek człowieka może prawidłowo funkcjonować, jak i szereg procesów biochemicznych. Oprócz nich, koenzym Q10 dostarcza również innych benefitów zdrowotnych dla organizmu ludzkiego. Warto przyjrzeć się właściwościom i działaniu koenzymu Q10.

Właściwości antyoksydacyjne

Koenzym Q10 to potężna substancja o działaniu antyzapalnym. Oznacza to, że ubichinon posiada zdolność dezaktywowania wolnych rodników, uszkadzających różne struktury komórkowe. Dzięki temu, ubichinon ochrania struktury komórkowe i DNA przed szkodliwością czynników środowiskowych. Jest to niezwykle ważna właściwość, z uwagi na mnogość czynników stresogennych, otaczających nas na co dzień.

Wspiera zdrowie tkanki nerwowej i mózgowej

Mitochondria są bardzo mocno zagęszczone w tkance nerwowej oraz w tkance mózgowej. Tym samym są one ogromnie narażone na występowanie nadmiernej ilości wolnych rodników. Proces zapalny w tych obszarach może również postępować wraz z wiekiem, co oznacza, że osoby starsze są silnie narażone na uszkodzenia oksydacyjne i rozerwanie połączeń nerwowych. Takie samo zjawisko dotyczy osób zestresowanych i z licznymi problemami metabolicznymi. 

Można tym zjawiskom zapobiegać, dzięki suplementacji koenzymem Q10 oraz uzupełnianiu diety w produkty bogate w ten składnik. Ważne jest również to, aby zmodyfikować prowadzony styl życia, aby ten uwzględniał odpowiednią regenerację, potrzebną do odbudowy połączeń nerwowych. Stosowanie koenzymu Q10 przyczynia się do powstawania nowych połączeń nerwowych oraz tworzenia nowych komórek nerwowych, które będą wspierały codzienne działanie funkcji poznawczych. Koenzym Q10 niweluje również negatywne skutki chorób degeneracyjnych, ochraniając tkankę mózgową przed dalszym niszczycielskim działaniem stresu oksydacyjnego.

Profilaktyka układu sercowo-naczyniowego

Układ sercowo-naczyniowy jest strukturą silnie narażoną na występowanie wielu stanów zapalnych. Dzieje się tak z uwagi na nawyki żywieniowe prowadzone przez większość osób. Prowadzi to do uszkodzeń oksydacyjnych i oksydacji lipidów, które stanowią zagrożenie miażdżycowe dla układu sercowo-naczyniowego. Podawanie koenzymu Q10 przyczynia się do obniżenia toksycznych i szkodliwych frakcji cholesterolu, które uszkadzają strukturę naczyń i przyczyniają się do zawężania światła naczyń, skutkując niewydolnością żylną. Ubichinol, czyli bardziej aktywna forma koenzymu Q10 niweluje ten efekt i wpływa profilaktycznie na zdrowie tego układu i funkcjonujących w nim tkanek.

Wspomaga płodność

Uszkodzenia oksydacyjne to elementy, które negatywnie wpływają nie tylko na zaburzone funkcjonowanie tkanek, ale także mogą negatywnie wpływać na płodność, produkcję plemników i funkcjonowanie komórek jajowych. Podawanie koenzymu Q10 doskonale wpływa na ruchliwość plemników, ich aktywność, a także zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne występujące w komórkach jajowych, co przekłada się na większe prawdopodobieństwo sukcesu w zakresie starań o potomstwo, czy też satysfakcję z postępującego libido.

Poprawa wyglądu skóry i jej przydatków

Skóra, jak i pozostałe powierzchowne tkanki, są narażone na proces starzenia, czyli uszkodzenia, wynikające z obecności stresu oksydacyjnego. Te uszkodzenia, powodują utratę kolagenu i kwasu hialuronowego, a także degradację białek strukturalnych. W tym przypadku koenzym Q10 doskonale regeneruje uszkodzone struktury, wzmacnia kondycję włosów i paznokci, a także sprzyja szybszej regeneracji struktury kolagenowej. Okazuje się także, że suplementacja koenzymem Q10 przyczynia się do zmniejszenia uszkodzeń, wynikających z nadmiernego promieniowania UV na skórę.

Potencjalny wpływ na zmniejszenie bólów głowy

Osłabienie aparatu ruchu i sygnałów nerwowych, poprzez zmniejszony wychwyt wapnia przez synapsy, może sprzyjać powstawaniu uszkodzeń oksydacyjnych, powodujących zaburzenia mikrokrążenia. Koenzym Q10 zmniejsza ilość tych uszkodzeń, a także wpływa na proces autofagii, czyli recyklingu mitochondrialnego, polegającego na wymianie niesprawnych mitochondriów na nowe, sprawne. Dzięki temu, można skutecznie usprawnić mikrokrążenie mózgowe i zminimalizować częstotliwość występowania migren i bólów głowy.

Wsparcie wyników sportowych

Aktywność fizyczna jest istotnym elementem praktyki w stylu życia, która działa profilaktycznie oraz przyczynia się do poprawy zdrowia i sylwetki. Praktykowanie ćwiczeń powinno odbywać się regularnie oraz polegać na stopniowym progresowaniu. Nie jest to możliwe, przy obecności nadmiernych mikrouszkodzeń mięśniowych i stresu oksydacyjnego. Koenzym Q10 przyczynia się do przyspieszenia tempa regeneracji, poprzez zmniejszenie natężenia markerów uszkodzenia mięśniowego, wpływa korzystnie na zwiększenie siły mięśniowej, wytrzymałości i wydolności mięśniowej.

Chroni przed skutkami cukrzycy

Uszkodzenia oksydacyjne są szkodliwe również dla pracy trzustki i gospodarki węglowodanowej. Styl życia i nawyki żywieniowe, jeśli prowadzone są nieprawidłowo, mogą dodatkowo sprzyjać uszkodzeniom tego narządu i nieprawidłową sekrecją insuliny. Działania takie prowadzą do rozwoju cukrzycy typu I i II. Można tej sytuacji skutecznie zapobiegać, dzięki uzupełnianiu stężenia koenzymu Q10. Poprawia on wrażliwość tkanek na insulinę, minimalizuje uszkodzenia trzustki i reguluje poziomy glukozy we krwi.

Potencjalnym działaniem koenzymu Q10 jest także wsparcie osób z chorobami nowotworowymi. Uważa się, że stosowanie koenzymu Q10 przyspiesza programowaną śmierć komórki nowotworowej, czyli proces apoptozy. Ubichinol lub ubichinon ma za zadanie w tym przypadku zwiększyć rokowania pacjenta, zmniejszyć ryzyko przerzutów oraz zredukować natężenie stanu zapalanego.

Ubichinon vs Ubichinol - która wersja koenzymu Q10 jest lepsza?

Na rynku suplementacyjnym występują 2 dostępne formy koenzymu Q10. Jest to ubichinol oraz ubichinon. Obydwie substancje są do siebie zbliżone pod kątem budowy, natomiast ubichinol cechuje się wyższy stopniem przyswajalności oraz działania, co w praktyce oznacza, że nie trzeba stosować dużych dawek ubichinolu, aby uzyskać korzyści zdrowotne wynikające z suplementacji koenzymu Q10. Ubichinon musi być suplementowany w wyższych dawkach, aby uzyskać podobne efekty, jak w przypadku ubichinolu.

Koenzym Q10, kiedy jest najskuteczniejszy?

Stosowanie odosobnionego koenzymu Q10 może czasem nie wystarczyć, ponieważ związek ten, podobnie jak inne substancje odżywcze, wymaga obecności pozostałych substancji, które wspomagają działanie koenzymu Q10 i wpływają na jego lepsze wchłanianie. Są nimi:

 • Spermidyna,
 • PQQ,
 • Magnez,
 • Karnityna (w formie acetylowanej).

Kompleks takich składników, sprawia, że wchłanianie koenzymu Q10 staje się prostsze, jednocześnie dostarczając jeszcze większych korzyści zdrowotnych, niż samodzielne stosowanie koenzymu Q10.

W ofercie marki BestLAB znajduje się kompleksowo działający suplement diety, który posiada wspomniane wyżej składniki i doskonale wspiera działanie aktywniejszej formy koenzymu Q10, czyli ubichinolu. Jest to produkt pod nazwą BestLife, który posiada odpowiednie stężenia towarzyszących koenzymowi Q10 składników, które jednocześnie są bezpieczne w stosowaniu i korzystnie wpływają na działanie praktycznie każdej tkanki, bogatej w obecność mitochondriów.

Co więcej, BestLife to produkt o czystym i przebadanym składzie, potwierdzonym badaniami renomowanego laboratorium J.S. Hamilton. Wybierając BestLife, korzystnie wpływa się na:

 • dobre samopoczucie,
 • prawidłowe działanie tkanki mózgowej i nerwowej,
 • poprawione libido,
 • lepszą kondycję fizyczną,
 • ładniejszy wygląd skóry, włosów i paznokci,
 • skuteczniejszą profilaktykę przed chorobami cywilizacyjnymi i nie tylko,
 • lepszą regenerację i motywację do działania.

Składniki zawarte w suplemencie BestLife to zespół substancji, które kompleksowo wspierają zdrowie mitochondriów, które codziennie wytwarzają dla organizmu odpowiednią ilość energii, aby ten mógł sprawnie funkcjonować.

Stres i nawyki żywieniowe mogą znacząco wpływać na wydajność procesu wytwarzania energii. Niestety u większości osób, proces ten staje się zaburzony, co przekłada się na gorsze działanie mitochondriów, sprzyjając tym samym większemu natężeniu stresu oksydacyjnego. Można temu procesowi zapobiegać, dzięki suplementacji ubichinolu, czyli aktywnej postaci koenzymu Q10. Należy jednak zwrócić uwagę na obecność innych składników, działających wobec koenzymu w sposób synergistyczny. Świetnym rozwiązaniem będzie suplementacja multi preparatem marki BestLAB, czyli BestLife.


ŻRÓDŁA

 1. Galluzzi L, Kepp O, Trojel-Hansen C, Kroemer G. Mitochondrial control of cellular life, stress, and death. Circ Res. 2012 Oct 12;111(9):1198-207. 
 2. DiNicolantonio JJ, Bhutani J, McCarty MF, O'Keefe JH. Coenzyme Q10 for the treatment of heart failure: a review of the literature. Open Heart. 2015 Oct 19;2(1):e000326. 
 3. Ben-Meir A, Burstein E, Borrego-Alvarez A, Chong J, Wong E, Yavorska T, Naranian T, Chi M, Wang Y, Bentov Y, Alexis J, Meriano J, Sung HK, Gasser DL, Moley KH, Hekimi S, Casper RF, Jurisicova A. Coenzyme Q10 restores oocyte mitochondrial function and fertility during reproductive aging. Aging Cell. 2015 Oct;14(5):887-95. 
 4. Farage MA, Miller KW, Elsner P, Maibach HI. Characteristics of the Aging Skin. Adv Wound Care (New Rochelle). 2013 Feb;2(1):5-10.
 5. Yorns WR Jr, Hardison HH. Mitochondrial dysfunction in migraine. Semin Pediatr Neurol. 2013 Sep;20(3):188-93. 
 6. Mancuso M, Angelini C, Bertini E, Carelli V, Comi GP, Minetti C, Moggio M, Mongini T, Servidei S, Tonin P, Toscano A, Uziel G, Zeviani M, Siciliano G; Nation-wide Italian Collaborative Network of Mitochondrial Diseases. Fatigue and exercise intolerance in mitochondrial diseases. Literature revision and experience of the Italian Network of mitochondrial diseases. Neuromuscul Disord. 2012 Dec;22 Suppl 3(3-3):S226-9. 
 7. El-ghoroury EA, Raslan HM, Badawy EA, El-Saaid GS, Agybi MH, Siam I, Salem SI. Malondialdehyde and coenzyme Q10 in platelets and serum in type 2 diabetes mellitus: correlation with glycemic control. Blood Coagul Fibrinolysis. 2009 Jun;20(4):248-51. 

 

Promocje
BestOne - zestaw 3 szt.
BestOne - zestaw 3 szt.

309,00 zł

Cena regularna: 327,00 zł

Najniższa cena: 262,65 zł
szt.
NeuroBest PRO - zestaw 3 szt.
NeuroBest PRO - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
Best Vitamin D3 - zestaw 3 szt.
Best Vitamin D3 - zestaw 3 szt.

225,00 zł

Cena regularna: 237,00 zł

Najniższa cena: 191,25 zł
szt.
Best EyeShield
Best EyeShield

107,10 zł

Cena regularna: 119,00 zł

Najniższa cena: 119,00 zł
szt.
BestElectrolytes - zestaw 3 szt.
BestElectrolytes - zestaw 3 szt.

429,00 zł

Cena regularna: 447,00 zł

Najniższa cena: 447,00 zł
szt.
BestProtect - zestaw 3 szt.
BestProtect - zestaw 3 szt.

289,00 zł

Cena regularna: 297,00 zł

Najniższa cena: 245,65 zł
szt.
ImmuBest- zestaw 3 szt.
ImmuBest- zestaw 3 szt.

399,00 zł

Cena regularna: 417,00 zł

Najniższa cena: 339,15 zł
szt.
VitaMinBest - zestaw 3 szt.
VitaMinBest - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
All The Best
All The Best

399,00 zł

Cena regularna: 417,00 zł

Najniższa cena: 339,15 zł
szt.
BestNAC - zestaw 3 szt.
BestNAC - zestaw 3 szt.

289,00 zł

Cena regularna: 297,00 zł

Najniższa cena: 245,65 zł
szt.
BestBiotic - zestaw 3 szt.
BestBiotic - zestaw 3 szt.

339,00 zł

Cena regularna: 357,00 zł

Najniższa cena: 305,10 zł
BestLife - zestaw 3 szt.
BestLife - zestaw 3 szt.

509,00 zł

Cena regularna: 537,00 zł

Najniższa cena: 432,65 zł
szt.
Nowości
InsuBest - zestaw 3 szt.
InsuBest - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
InsuBest
InsuBest

129,00 zł

szt.
100%bezpieczne zakupy
darmowa dostawaod 250 zł
14 dnina zwrot
wysyłka w 24H(dni robocze)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium