Suplementy diety dla zdrowej skóry i włosów

Suplementy diety dla zdrowej skóry i włosów

  -  BEST LAB

Gęste, lśniące włosy, promienna cera i mocne paznokcie to marzenie wielu osób. Taki wygląd często stanowi oznakę zdrowia całego organizmu. Dlatego pielęgnacja skóry i włosów to niezwykle szeroki temat.

Może obejmować zarówno pielęgnację domową, gabinetową, farmakologiczną, jak i suplementację. Ten ostatni element służy uzupełnieniu niedoborów składników, które mogą wpływać na pogorszenie stanu cery, paznokci, czy wygląd fryzury.

Jakie są najlepsze witaminy na zdrowe włosy i paznokcie? Czy biotyna zatrzymuje wypadanie? Jakie suplementy na zdrową skórę wybrać? Rozwiewamy wątpliwości.

Najlepsze witaminy na zdrowe włosy i paznokcie

Suplementy witaminowe wspomagające pielęgnację to często tylko jeden z elementów dbania o wygląd. Dla osiągnięcia optymalnego efekty należy przyjmować je w odpowiednich dawkach, a także stosować pielęgnację domową, odpowiednią dietę i pamiętać o codziennym nawodnieniu.

Niedobory cennych składników takich jak witaminy i składniki mineralne wpływają bowiem nie tylko na nasze samopoczucie. Bardzo często stan organizmu odzwierciedla wygląd naszej skóry, włosów czy paznokci. Jeśli cera staje się szara i przesuszona, a włosy tracą blask i zaczynają nadmiernie wypadać, prawdopodobnie wynika to z braków w diecie.

W idealnym świecie każdy z nas byłby w stanie zbilansować swoje posiłki tak, aby zapewnić sobie pełnię niezbędnych składników odżywczych. Niestety często nie jest to możliwe. Współcześnie deficyty te wynikają z szybkiego trybu życia, a także kiepskiej żywności, która jest pełna niezdrowego tłuszczu, węglowodanów, sztucznych dodatków, soli i cukru. W utrzymaniu zdrowych włosów, cery i paznokci nie pomaga też nadmierny stres, brak snu, czy powszechnie występujące zanieczyszczenie powietrza.

Odpowiedzią na to wszystko mogą być najlepsze witaminy na zdrowe włosy i paznokcie. Wiele z nich znajdziesz w dedykowanych suplementach diety.

Witaminy z grupy B, witamina A, biotyna i wiele więcej

Jakie są więc najlepsze witaminy na zdrowe włosy i paznokcie oraz suplementy na zdrową skórę? Preparaty o korzystnym wpływie na wygląd powinny zawierać przede wszystkim:

  • Witaminę A. Składnik ten wspiera nawodnienie skóry, zapobiega procesom starzenia, a przy tym wspomaga wydzielanie sebum przez skórę głowy, wpływając nawilżająco i odżywczo na włosy. Ponadto witamina A oddziałuje na procesy metaboliczne zachodzące w cebulkach włosowych. Dlatego przy jej odpowiedniej podaży kosmyki stają się odżywione, mocne i lśniące.
  • Witaminy z grupy B. Zapewniają prawidłową pracę gruczołów łojowych i uczestniczą w produkcji czerwonych krwinek, które transportują tlen i składniki odżywcze do mieszków włosowych. Do najlepszych witamin na zdrowe włosy i paznokcie z tej grupy zaliczamy: witaminę B5 (kwas pantotenowy), która wspiera porost, opóźnia proces siwienia, pobudza produkcję keratyny, a przy tym wspomaga nawilżenie skóry oraz spłycenie zmarszczek; witaminę B12 ograniczającą wypadanie włosów, wzmacniającą paznokcie, oraz likwidującą cienie i obrzęki w okolicy oczu; witaminę B9 (kwas foliowy), która przyspiesza procesy regeneracyjne w skórze i wpływa na jej odżywienie; a także witaminę B7 - inaczej biotynę lub witaminę H, której pozytywne działanie na włosy zostało udowodnione w licznych badaniach naukowych.
  • Witamina B7. Określana też jako witamina H lub biotyna, zasługuje na osobny punkt, gdyż wywiera wielopoziomowy wpływ na stan włosów, skóry i paznokci. Zapobiega nadmiernemu wypadaniu, stymuluje wzrost nowych kosmyków, a przy tym posiada cząsteczki siarki o ochronnym działaniu na skórę, włosy i paznokcie. Oprócz tego zmniejsza łamliwość płytki paznokcia oraz wykazuje działanie przeciwtrądzikowe i przeciwłojotokowe.
  • Witaminę E. Nazywana “witaminą młodości” ze względu na skuteczne hamowanie procesów starzenia się. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który niweluje procesy oksydacyjne w komórkach, a przy tym nawilża włosy i płytkę paznokciową.
  • Witaminę C. Niezbędna do produkcji kolagenu, o którym szerzej piszemy w dalszej części artykułu. Witamina C podobnie jak witamina E jest antyoksydantem, który chroni włosy i skórę przed wolnymi rodnikami. Ponadto wspomaga przyswajanie żelaza, wzmacniając płytkę paznokcia.

Składniki mineralne. Suplementy na zdrową skórę

Jako suplementy na zdrową skórę, włosy i paznokcie stosuje się niezbędne składniki mineralne, takie jak:

  • Cynk - wspomaga przyswajanie witaminy A i jest cennym przeciwutleniaczem. Zapobiega łamliwości i kruchości paznokci, przeciwdziała wypadaniu, przyspiesza gojenie ran i łagodzenie zmian trądzikowych.
  • Miedź - tak samo jak cynk, ma silne działanie przeciwzapalne. Wspiera produkcję kolagenu i elastyny, zwiększając napięcie i elastyczność skóry. Dodatkowo wzmacnia włosy, wzmacnia ich pigmentację, oraz przyspiesza regenerację płytki paznokcia.
  • Żelazo - jego niedobory prowadzą do zwiększonej łamliwości i rozdwajania paznokci, występowania cieni pod oczami, wzmożonego wypadania włosów i przyspieszenia procesów starzenia się skóry.
  • Krzem - uczestniczy w syntezie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Wspiera leczenie zmian zapalnych, przyspiesza wzrost włosów i paznokci.

Cynk oraz pozostałe, cenne dla urody witaminy i składniki mineralne zawierają m.in. suplementy na metabolizm marki BestLab. Jako wsparcie na poprawę wyglądu można sięgnąć też po produkty z ekstraktami roślinnymi, np. skrzypu polnego, wiesiołka, kozieradki, pędów bambusa.

Suplementy na wypadanie włosów: opinie

Wśród suplementów na wypadanie włosów, opinią najbardziej pozytywną cieszy się wspomniana już biotyna (witamina B7, witamina H). Składnik ten bierze udział w syntezie keratyny, czyli podstawowego budulca włosa. Ze względu na to, że poziom keratyny nie utrzymuje się w organizmie zbyt długo, można wzmacniać jego syntezę poprzez utrzymywanie odpowiedniego stężenia biotyny w ustroju, np. z pomocą suplementacji. Ponadto witamina H zawiera siarkę, która wykazuje pozytywny wpływ na włosy, skórę i paznokcie.

Nadmierne wypadanie i słaby wzrost nowych włosów to główny powód, dla którego można sięgnąć po suplement z biotyną. Inne przyczyny to:

  • szara cera z niedoskonałościami,
  • kruche, łamliwe paznokcie,
  • palenie papierosów lub częste spożywanie alkoholu (przyspieszają rozpad biotyny),
  • przyjmowanie niektórych leków, np. na bazie kwasu liponowego (powodują niedobory wit. B7).

Jak suplementować ten składnik? Zgodnie z zaleceniami producenta. Choć nadmiar biotyny jest wydalany z moczem i nie ma ryzyka jej przedawkowania, to preparaty witaminowe należy przyjmować zgodnie z zaleceniami.

Biotyna na włosy - efekty. Kiedy będą widoczne?

Stosując biotynę na włosy, efekty będą widoczne tylko w przypadku regularnej suplementacji. Istotne znaczenie ma również czas jej trwania. Minimalny okres, aby dostrzec pierwsze efekty stosowania biotyny, to trzy miesiące. Natomiast po sześciu miesiącach suplementacji warto zmniejszyć dawkę do 2,5 mg dziennie lub zrobić miesięczną przerwę.

Jakie suplementy na zdrową skórę? Kolagen to podstawa

W przypadku cery starzejącej się, zalecanym suplementem na zdrową skórę jest kolagen. To białko strukturalne, które stanowi fundament tkanki łącznej: skóry, kości, ścięgien oraz kości. W naszej skórze kolagen odpowiada za utrzymanie elastyczności, jędrności i integralności strukturalnej. Można porównać go do rusztowania utrzymującego cerę w dobrym stanie.

Niestety już w wieku 25-30. lat włókna kolagenowe ulegają stopniowemu rozpadowi. Efektem tego procesu jest utrata jędrności i powstawanie zmarszczek.

W związku z tym specjaliści zalecają regularne przyjmowanie suplementów z kolagenem. W ten sposób można uzupełnić braki tego składnika w skórze i opóźnić procesy starzenia. Rezultaty powinny być widoczne po około 8 tygodniach stosowania.

Aby tak się stało, warto wybrać preparat z odpowiednią ilością kolagenu pozyskiwanego z surowca wysokiej jakości. Przykładowo, BestCollagen zawiera wysoką dawkę peptydów kolagenu ze skór dziko łowionych dorszy. Oprócz tego został uzupełniony o składniki dodatkowe, które wspierają syntezę kolagenu: witaminę C pozyskaną z owoców rokitnica i dzikiej róży, MSM (źródło siarki organicznej), oraz witaminy A i E.

Sprawdzone suplementy na trądzik i cerę. Co wybrać?

Jakie suplementy na trądzik i cerę problematyczną wybrać? Wybór jest naprawdę duży. W tego typu preparatach znajdziemy zazwyczaj składniki roślinne, m.in. ekstrakt z fiołka trójbarwnego, nagietka lekarskiego, wąkrotkę azjatycką, a także koenzym Q10, probiotyki, ekstrakt z zielonej herbaty, olej z czarnuszki lub wiesiołka, czy kwasy tłuszczowe omega-3.

Jednak to suplementy mineralne często stanowią pierwszy wybór wśród suplementów na trądzik i cerę. Szczególnie wskazany jest cynk. Nie tylko wspiera przyswajanie witaminy A, ale też przyspiesza gojenie ran i wspomaga leczenie trądziku. To przeciwutleniacz chroniący komórki przed uszkodzeniem, który wpływa na zdrowy, promienny wygląd skóry. Drugim polecanym składnikiem mineralnym na trądzik jest selen. Podobnie jak cynk uczestniczy w łagodzeniu stanów zapalnych i reguluje produkcję sebum.

Obiecujące suplementy na trądzik i cerę to także preparaty zawierające witaminę A, która przyspiesza odnowę komórkową i ogranicza łojotok. W doustnych produktach na trądzik znajdziemy też witaminę C (o silnym działaniu przeciwzapalnym i przyspieszającym gojenie), witaminę E (chroniącą przed działaniem wolnym rodników, wspomagającą regenerację naskórka), witaminy z grupy B (zależnie od rodzaju - zmniejszające łojotok, łagodzące stany zapalne lub wspierające procesy gojenia).

Warto pamiętać, że niskie stężenie niektórych witamin i składników mineralnych sprzyja łojotokowi oraz zaostrza stany zapalne skóry. Poza suplementacją, ważna jest dieta. Przy trądziku lepiej unikać słodyczy, ostrych przypraw i żywności typu fast-food.

Źródła:

  1. I. Wawer, K. Paradowska, Suplementacja witamin u dorosłych [w:] Medycyna po Dyplomie 06/2018.
  2. Healthline. (2020). Collagen in diet: Benefits and sources. Retrieved from https://www.healthline.com/nutrition/collagen.
  3. M. Maciejczyk, M. Jamiołkowska, S. Prokopiuk, H. Car, Kosmoceutyki przeciwstarzeniowe o działaniu antyoksydacyjnym [w:] Dermatologia po Dyplomie, 04/2015.
  4. A. Kołaczek, Przegląd metod pielęgnacji skóry dojrzałej, Kosmetologia estetyczna 6/2015, s. 541-545.
  5. Zempleni J, Kuroishi T. Biotin. Advances in Nutrition Volume 3, Issue 2, March 2012, Pages 213–214.
  6. Proksch E, Schunck M, Zague V, Segger D, Degwert J, Oesser S. Oral intake of specific bioactive collagen peptides reduces skin wrinkles and increases dermal matrix synthesis. Skin Pharmacol Physiol. 2014; 27(3):113-9. doi: 10.1159/000355523.
  7. Chattopadhyay, S., & Raines, R. T. (2014). Collagen-based biomaterials for wound healing. Biopolymers, 101(8), 821-833
Loading...