Czym są mitochondria i dlaczego powinieneś o nie dbać?

Czym są mitochondria i dlaczego powinieneś o nie dbać?

Fala zaburzeń i różnego rodzaju przypadłości to obecna plaga naszych czasów. Coraz częściej ludzie starają się znaleźć przyczynę swoich dolegliwości, szukając odpowiednich informacji w internecie.

Dzieje się tak nie bez powodu, ponieważ bardziej złożone przypadki nie są należycie podjęte opieką lekarską, czy też trafną diagnostyką. Niestety brak czasu specjalistów na odpowiednie zagłębienie się w dany przypadek, powoduje coraz większą ilość osób, które nie wiedzą, co im dolega. Coraz większą jednak uwagę zwraca się na środowisko naszych komórek w danych tkankach i procesy odpowiedniego wytwarzania energii dla zasilania komórek w postaci ATP. Tą rolą zajmują się mitochondria, czyli małe organella komórkowe, które odgrywają ogromną rolę w prawidłowym działaniu całego ciała człowieka. Czym są mitochondria i jak można o nie należycie zadbać?

Co to są mitochondria?

Mitochondria to drobne i wyspecjalizowane struktury środowiska komórkowego, które odpowiedzialne są na wytwarzanie energii w postaci ATP, czyli adenozynotrójfosforanu. Jest to podstawowa substancja odpowiadająca za działanie każdej komórki w naszym organizmie. Sama ta informacja dostarcza danych, które świadczą o tym, że mitochondria są jednymi z najbardziej istotnych elementów prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Mitochondria odpowiadają za więcej funkcji, niż nam się może wydawać. Mogą one brać udział w specjalizacji poszczególnych komórek względem ich lokalizacji. Innymi słowy, mitochondria decydują o tym, że komórki jelit będą specjalizowały się w utrzymaniu homeostazy w obrębie przewodu pokarmowego lub że komórki wątroby (hepatocyty) będą brały czynny udział w metabolizmie różnych substancji.

Jakie są funkcje mitochondriów?

Aby jeszcze bardziej zagłębić się w znaczenie tych organelli komórkowych dla naszego ciała, warto przyjrzeć się funkcjom, jakie one pełnią dla nas na co dzień.

Główną funkcją mitochondriów jest proces oddychania komórkowego. Jest to proces, w którym dochodzi do szeregu reakcji biochemicznych w tzw. cyklu Krebsa i potem w łańcuchu oddechowym, które finalnie prowadzą do powstawania cząsteczek ATP. Dzięki temu mitochondria sprawiają, że każda tkanka naszego organizmu jest w stanie jakkolwiek funkcjonować. Bez mitochondriów człowiek nie wykonałby nawet kroku!

Organella te wpływają także na wzrost i rozwój poszczególnych komórek, szczególnie w okresie dynamicznego wzrostu organizmu w początkowych latach. Mitochondria mogą także decydować o tym, która komórka zostanie rozłożona i zniszczona w procesie apoptozy, czyli w procesie programowanej śmierci komórki. Stąd też bierze niezwykle istotna rola mitochondriów w przebiegu nowotworów.

Mitochondria odpowiadają za prawidłowy obieg energii po ciele człowieka. Najpierw musi ona zostać wytworzona w procesie oddychania komórkowego. Potem dokonuje ona całościowego obiegu po ciele człowieka wedle potrzeb organizmu, aby go odpowiednio zasilić.

Czym mogą skutkować osłabione mitochondria?

Niejednokrotnie może dochodzić do sytuacji, gdzie mitochondria zostają osłabione w swoim działaniu. Nie jest to rzadkie zjawisko z uwagi na prowadzony obecnie przez wiele osób tryb życia. Brak odpowiedniej regeneracji, niepoprawne nawyki żywieniowe, czy też pogorszona jakość żywności, wpływają na kształtowanie się przewlekłego stanu zapalnego, który obejmuje także mitochondria. Skutkuje to zaburzeniem procesu wytwarzania ATP oraz pogorszenia jakości życia.

Całości nie sprzyja też proces wydzielania się nadmiernych ilości kortyzolu, który negatywnie wpływa działanie układu nerwowego i układu hormonalnego. Ten stan dodatkowo pogarsza zdrowie człowieka i powoduje istotny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.

Pogorszenie pracy mitochondriów jest specyficznym procesem, ponieważ praktycznie niezauważalnym. Jedną z nielicznych opcji sprawdzenia stanu organizmu pod kątem biochemicznym (a co za tym idzie “mitochondrialnym”), jest wykonanie badań krwi. Na ich podstawie można skutecznie określić stan i jakość pracy naszych mitochondriów i podjąć wobec tego odpowiednie kroki ku lepszemu zdrowiu. Niestety nie każdy specjalista zna się na aspektach związanych z medycyną mitochondrialną, czyli dziedziną medyczną pogłębiającą wiedzę na temat znaczenia mitochondriów i ich funkcji. Szeroko ten temat jest poruszany wśród Niemców, gdzie istnieją nawet ośrodki medycyny mitochondrialnej, gdzie podejmuje się specjalistyczne działania i suplementację prowadzącą do poprawy stanu zdrowia w przebiegu najróżniejszych chorób i przypadłości metaboliczno-hormonalnych. My niestety możemy na ten moment pomarzyć o takich ośrodkach w Polsce.

Efektem pogorszenia pracy mitochondriów mogą być następujące objawy:

 • Pogorszenie ogólnej kondycji i wydolności,
 • Częste bóle głowy,
 • Pogorszenie samopoczucia i motywacji,
 • Bóle kończyn i stawów,
 • Problemy z procesem trawienia i wchłaniania składników odżywczych,
 • Pogorszenie koncentracji i zdolności do zachowania uwagi (funkcje kognitywne),
 • Pogorszenie widzenia,
 • Osłabienie odporności,
 • Uczucie przewlekłego zmęczenia.

W procesie zapalnym dochodzi do ekspresji nadmiernej ilości wolnych rodników tlenowych, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Ich ogromna ilość przyczynia się do uszkodzenia poszczególnych tkanek objętych zapaleniem pod kątem struktury DNA i białka. Podobna sytuacja dzieje się z mitochondriami, gdzie następuje zniszczenie mitochondrialnego DNA (mtDNA), które koduje prawidłowe działanie danego mitochondrium. W momencie, gdy struktury mitochondrium nie mogą sprawnie wytwarzać energii dla organizmu, następuje proces załamania funkcjonowania poszczególnych tkanek i większa ich podatność na czynniki zapalne. Takie zjawisko określa się mianem mitochondriopatii, czyli zaburzeń prawidłowej pracy mitochondriów.

Jak obniżyć stan zapalny w mitochondriach i odzyskać zdrowie?

W celu redukcji zapalenia i odzyskania zdrowia należy przyjrzeć się swoim aktualnym nawykom zdrowotnym i stylowi życia. To one najbardziej przyczyniają się do kształtowania naszego zdrowia. Ważna w tym aspekcie jest regeneracja w postaci odpowiedniej ilości odpoczynku i snu. Dzięki temu organizm jest w stanie zredukować czynniki zapalne, które towarzyszyły mu w przebiegu dnia. Jeśli tego odpoczynku zabraknie, należy spodziewać się wyższych wartości kortyzolu, czyli hormonu stresu, który będzie negatywnie oddziaływać na struktury organizmu.

Oprócz tego jakość żywności i naszej diety odgrywa ważną rolę. W większości przypadków problemem jest życie w biegu, które ogranicza możliwość prawidłowego zbilansowania diety pod kątem poszczególnych składników odżywczych. Ponadto trzeba mieć na uwadze zmieniający się klimat i środowisko, które wpływają na jakość dostarczanej do sklepów żywności. Posiada ona obecnie mniej składników mineralnych, niż miało to miejsce kilkanaście lat temu.

W obecnych czasach, aby całkowicie zbilansować dietę w składniki odżywcze, należałoby spożywać dziennie około 15 000 kcal!!! Sam ten wynik świadczy o aktualnej jakości pożywienia. Musielibyśmy spożywać dziennie ilości kalorii równe tym, które spożywał Michael Phelps w okresie olimpijskim, kiedy zdobywał złote medale olimpijskie.

Niestety oprócz gorszej jakości żywności, towarzyszą jej liczne wspomagacze, które przyczyniają się do sztucznego wzrostu. Ponadto towarzyszą temu środki ochronne przeciwko szkodnikom, które w organizmie człowieka również powodują stan zapalny. Różnego rodzaju saletry i środki bazujące na związkach potasu i azotu wpływają na dostarczanie zbyt dużych ilości azotu do organizmu, co w przebiegu metabolizmu prowadzi do powstawania niekorzystnych dla zdrowia metabolitów. Te powodują zjawisko towarzyszące wolnym rodnikom, tzw. stres nitrozacyjny.

Innymi słowy, oprócz jakości pożywienia towarzyszy nam także wyższe spożycie wysoko przetworzonej żywności typu Fast-food, która promuje dalsze powstawanie stanów zapalnych i chorób metabolicznych.

Odpowiedzią na te wyzwania jest dieta nisko przetworzona, eliminująca czynniki zapalane w postaci:

 • Nadmiaru cukru,
 • Dużej ilości tłuszczów TRANS,
 • Dużych ilości tłuszczów nasyconych,
 • Nadmiernej obróbki smażalniczej,
 • Małej ilości błonnika.

Warto także pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków w równym odstępie czasu, co będzie gwarantowało odpowiednie stężenie glukozy we krwi dostarczającą odpowiednią ilość energii dla pracujących tkanek.

Zarówno gromadzący się stres, jak i mitochondriopatie przyczyniają się globalnego pogorszenia funkcjonowania pracy człowieka, co w dalszej perspektywie czasu może prowadzić do poważnych chorób cywilizacyjnych i autoimmunologicznych.

Jak zadbać o mitochondria? Niezbędna suplementacja

Oprócz właściwej troski o swój styl życia w postaci zbilansowanej diety i regeneracji warto mieć na uwadze dodatkową suplementację, która akcentuje najważniejsze potrzeby żywieniowe w postaci witamin i minerałów, a także substancji kluczowych z punktu widzenia biochemii mitochondrialnej.

Ważnymi składnikami dla prawidłowego funkcjonowania mitochondriów są:

 • Acetylowana L-karnityna (ALCAR),
 • Magnez,
 • Koenzym Q10,
 • Spermidyna,
 • PQQ (Pirolochinolinochinon),
 • Witaminy z grupy B.

Acetylowana L-karnityna jest aktywną biologicznie formą aminokwasu L-karnityny, która jest zaangażowana w proces beta-oksydacji kwasów tłuszczowych (ich wykorzystania na potrzeby energetyczne). Stanowi też donor acetylowy w powstawaniu acetylo-koenzymu A, czyli kluczowego związku dla cyklu Krebsa. Innymi słowy, ALCAR jest substancją niezbędną do zachowania sprawnego procesu wytwarzania energii w postaci ATP. Duża część tego związku powstaje właśnie w mitochondriach, dlatego też w momencie stanu zapalnego warto tę substancję dostarczać do organizmu i wspomagać pracę swoich kluczowych organelli komórkowych.

Drugą kluczową substancją jest magnez, który oddziałuje jako kofaktor enzymy kinazy pirogronianowej, która odpowiada za produkcję odpowiedniej ilości glukozy do danych komórek. Część magnezu również znajduje się w mitochondriach i wpływa na aktywację cząsteczek ATP.

Koenzym Q10 pełni funkcję donora elektronów w łańcuchu oddechowym, co oznacza, że odgrywa on ważną rolę w końcowym procesie wytwarzania energii przez mitochondria. Koenzym Q10 jest też substancją o bardzo silnych właściwościach antyoksydacyjnych, czyli przeciwdziałających nadmiernemu stężeniu cytokin prozapalnych i innych mediatorów stanu zapalnego. Jest to substancja działająca nie tylko na mitochondria i jest zdecydowania warta podziwu ze względu na swoje spektrum działania.

Spermidyna to ciekawy związek biologicznie czynny, który jest składnikiem kiełków pszenicy. Spermidyna odpowiada za procesy autofagii, czyli samozniszczenie uszkodzonych mitochondriów i dalszy ich recykling na potrzeby syntezy nowych sprawnych organelli. Spermidyna jest swego rodzaju zarządcą odpowiadającym za prawidłowość działania mitochondriów w organizmie ludzkim. Odpowiada ona także na silny efekt antyzapalny, co oznacza, że będzie ona korzystna dla utrzymania szeroko rozumianej profilaktyki zdrowotnej.

PQQ to enigmatycznie brzmiąca nazwa pirolochinolinochinonu, czyli substancji, której właściwości polegają na sprawniejszym działaniu funkcji kognitywnych, dzięki możliwości tworzenia nowych połączeń mózgowych oraz procesie stymulacji syntezy nowych mitochondriów. Dzięki PQQ nasz koncentracja i pamięć mogą uzyskać nową jakość, a wytwarzanie kolejnych mitochondriów przyczyni się do znaczącej poprawy funkcjonowania całego organizmu ludzkiego. PQQ znajduje także zastosowanie profilaktyczne wobec chorób neurodegeneracyjnych i cywilizacyjnych.

Ostatnim dodatkowym elementem wspierającym pracę mitochondriów są witaminy z grupy B, które stanowią rolę kofaktorów różnych reakcji enzymatycznych prowadzących do powstania energii w mitochondriach. Warto je pozyskiwać wraz z dietą, a w razie potrzeby wprowadzić także ich suplementację.

Czy można odzyskać zdrowie mitochondriów jednym suplementem?

Okazuje się, że tak. Jak najbardziej można skrócić drogę zamawiania poszczególnych preparatów i szukania odpowiedniej jakości danych suplementów do jednego preparatu dostępnego aktualne na naszym rynku. Jeśli chcesz poprawić swoje zdrowie i znacząco wesprzeć pracę swoich mitochondriów, a także wdrożyć swój organizm na zupełnie nowy poziom funkcjonowania, zdecydowanie warto zainteresować się preparatem BestLife w ofercie sklepu BESTLAB!

Suplement oferowany na naszej stronie posiada pełne spektrum wyżej wymienionych substancji, które kompleksowo dbają o dobrostan Waszych mitochondriów. Ponadto substancje zawarte w naszym preparacie sprawdzą się nie tylko w przypadku mitochondriów. Wpływają one na poprawę profilaktyki zdrowotnej i wspierają organizm w codziennym utrzymaniu zdrowia i przy chęci poprawy kondycji fizycznej, która również gra kluczową rolę w zdrowiu człowieka.

Skład suplementu BestLife:

 • Acetylowana L-karnityna (ALCAR) - 500 mg,
 • Taurynian Magnezu (najskuteczniejsza i najlepiej przyswajalna aktualnie forma magnezu) - 320 mg,
 • Koenzym Q10 (w formie ubichinolu - aktywniejszej biologicznie formie niż ubichinon) - 100 mg,
 • Ekstrakt z kiełków pszenicy ze spermidyną - 100 mg, w tym 1 mg spermidyny,
 • PQQ - 20 mg

Składniki i ich ilość zostały dobrane w taki sposób, aby zagwarantować szybki i skuteczny efekt w poprawie zdrowia i samopoczucia bez ryzyka przedawkowania i konieczności dobierania dawki na własną rękę. Innymi słowy, wszystko, co jest Tobie i Twoim mitochondriom potrzebne, znajduje się w suplemencie BestLife i w Twoim zasięgu!

Jak zadbać o mitochondria - podsumowanie

Mitochondria to bardzo ważne organella komórkowe, które odpowiadają za proces wytwarzania energii w postaci ATP. Dzięki nim cały organizm jest w stanie poprawnie funkcjonować. Niestety wszechobecny stres i niepoprawny styl życia większości osób powoduje generowanie się stanów zapalnych, które dotykają również mitochondriów. Wpływa na powstawanie zjawiska tzw. mitchondriopatii. Aby im zaradzić, należy zwrócić uwagę na regenerację, odpowiednie odżywianie i suplementację wspomagającą.

Kluczowe składniki wpływające na pracę mitochondriów to:

 • Koenzym Q10,
 • Magnez,
 • Acetylowana L-karnityna,
 • PQQ,
 • Spermidyna,

Wszystkie te składniki znajdziesz w preparacie BestLife od BESTLAB! Dzięki temu preparatowi można kompleksowo zadbać o zdrowie organizmu i jego sprawność za pośrednictwem wsparcia mitochondriów. Mitchondriopatie nie dają klasycznych objawów, stąd też ważna jest profilaktyka, w którą warto inwestować jak najszybciej, ponieważ zdrowie ma się tylko jedno.

BestLife

Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4075653/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3513836/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4715336/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2804159/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5516748/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4960558/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6977682/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24534273/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24495877/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8036520/
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684129/
Promocje
BestNAC - zestaw 3 szt.
BestNAC - zestaw 3 szt.

289,00 zł

Cena regularna: 297,00 zł

Najniższa cena: 245,65 zł
szt.
InsuBest - zestaw 3 szt.
InsuBest - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
ImmuBest- zestaw 3 szt.
ImmuBest- zestaw 3 szt.

399,00 zł

Cena regularna: 417,00 zł

Najniższa cena: 339,15 zł
szt.
Best Vitamin C - zestaw 3 szt.
Best Vitamin C - zestaw 3 szt.

309,00 zł

Cena regularna: 327,00 zł

Najniższa cena: 278,10 zł
szt.
BestElectrolytes - zestaw 3 szt.
BestElectrolytes - zestaw 3 szt.

429,00 zł

Cena regularna: 447,00 zł

Najniższa cena: 447,00 zł
szt.
BestBody - zestaw 3 szt.
BestBody - zestaw 3 szt.

339,00 zł

Cena regularna: 357,00 zł

Najniższa cena: 288,15 zł
szt.
All The Best
All The Best

399,00 zł

Cena regularna: 417,00 zł

Najniższa cena: 339,15 zł
szt.
BestProtect - zestaw 3 szt.
BestProtect - zestaw 3 szt.

289,00 zł

Cena regularna: 297,00 zł

Najniższa cena: 245,65 zł
szt.
BestLife - zestaw 3 szt.
BestLife - zestaw 3 szt.

509,00 zł

Cena regularna: 537,00 zł

Najniższa cena: 432,65 zł
szt.
BestBiotic - zestaw 3 szt.
BestBiotic - zestaw 3 szt.

339,00 zł

Cena regularna: 357,00 zł

Najniższa cena: 305,10 zł
Best Vitamin D3 - zestaw 3 szt.
Best Vitamin D3 - zestaw 3 szt.

225,00 zł

Cena regularna: 237,00 zł

Najniższa cena: 191,25 zł
szt.
Best EyeShield - zestaw 3 szt.
Best EyeShield - zestaw 3 szt.

305,10 zł

Cena regularna: 339,00 zł

Najniższa cena: 339,00 zł
szt.
Nowości
InsuBest - zestaw 3 szt.
InsuBest - zestaw 3 szt.

369,00 zł

Cena regularna: 387,00 zł

Najniższa cena: 313,65 zł
szt.
InsuBest
InsuBest

129,00 zł

szt.
100%bezpieczne zakupy
darmowa dostawaod 250 zł
14 dnina zwrot
wysyłka w 24H(dni robocze)
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium